Tuesday, Oct 3, 2023
Home2020October (Page 2)

Од името на ВМРО-ДПМНЕ на сите македонски граѓани им го честитам денешниот ден, им го честитам празникот кој што ја симболизира Македонската револуционерна борба. Практично ден со кој што сите македонски граѓани се горди бидејќи на овој ден е создадена организацијата која што понатаму се борела

Read More

Денеска го одбележуваме 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба и со гордост се сеќаваме на македонските револуционери, на кои им се поклонуваме и ја чествуваме нивната пожртвуваност, челична истрајност и нескршлива волја за слобода, правда, еднаквост, независност и сопствена државност. Цветот на македонската младост

Read More

Потребни се законски измени и ребаланс на Буџетот за да се изготват списоците на физички лица кои ќе треба да добијат платежна картичка. Со ребалансот на Буџетот за 2020 година, се обезбедуваат 470 милиони евра за реализација на мерките од четвртиот пакет за помош и поддршка,

Read More

    Не престануваат крајнонационалистичките, шовинистички и отворено агресивни изјави од министерот за одбрана на соседна Бугарија, и лидер на политичката партија ВМРО-БНД, Красимир Каракачанов. Тој меѓу многуте провокативни изјави во изминатиот период, изјави: Во Скопје, тие одлучија дека можат да се мешаат со Бугарија. Тие веројатно добиле

Read More

Ваучерите за летување дома кои ги додели државата, делумно помогнаа да се ублажи кризата во туристичкиот сектор, но следните месеци ќе бидат тешки. Се очекува дека ќе има нови рестрикции, а со тоа не може да се планираат тури, прослави на Нова година и католички Божиќ.

Read More

Граѓаните кои навлегле во јазот на презадолженоста наскоро ќе може да прогласат личен банкрот и проблемите со долговите да чекаат да им ги реши стечаен управник. Идејата кога уште од 2008 година на големо се заговара од сите влади, но до сега не е реализирана,

Read More

Денеска стана кристално јасно дека старо-новиот премиер Зоран Заев крие нешто од јавноста за односите со Бугарија. Неговата вербална еквилибристика ни отвара нови недоумици и таа не може да се затскрие зад дневно-политичките пресметки со неговиот опозициски опонент од ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Зашто, Заев едноставно не

Read More

Кинеските супер богати луѓе заработија рекордни 1,5 билиони долари во 2020 година, повеќе отколку во изминатите пет години заедно, бидејќи е-трговијата и е-игрите за време на блокирањата во пандемијата бележат пик. Дополнителни 257 лица, исто така, се приклучија на клубот на милијардери во втората светска економија

Read More

Границата меѓу деловното и приватното е избришана, нема многу физичка активност и социјален контакт, а работниците често се достапни 24 часа на ден. Дали чувствувате проблеми со стомакот, забрзано чукање на срцето, стегање во градите или грлото, напнатост, зголемено потење, сува уста, пецкање по телото, главоболки,

Read More

Досегашниот директор на Македонска пошта ќе биде нов директор на Јавното претпријатие за државни патишта, соопшти премиерот Зоран Заев. На денешната седница Владата би требало да назначи директори и на други претпријатија или институции. – „Дел од одлуките ќе бидат донесени денеска. Дел ќе бидат донесени одлуки

Read More