Tuesday, Jun 6, 2023
Home2020October

Портпаролката на владејачката СДСМ  преку својот ФБ профил, објави дека е позитивна на Корона вирусот, но и дека нема забележителни симптоми. „Би сакалa да ве информирам дека вечерва добив позитивен резултат за Ковид 19. Немам симптоми и се чувствувам добро, но се тестирав заради сигурност со оглед

Read More

Првиот човек на полицијата, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски е позитивен на ковид-19, објави синоќа тој на неговиот фејсбук профил. “Почитувани, би сакал да ве информирам дека и покрај строгото почитување на мерките коишто ги превземам за моја лична и заштита на луѓето околу мене

Read More

На својот ФБ профил, европратеникот од владејачката ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов, Андреј Ковачев напиша: Добър отзив на моята идея в Скопие! Дано имат храбростта за истината! Благодаря на министър Османи! Исторически издържаната формулировка: "Германският нацистки окупатор на Кралство Югославия и временната българска администрация основно съставена от местни македонски българи". Дали

Read More

На 64 годишна возраст почина Амди Бајрам. Неофицијално, причината за смртта е проблеми со срцето. Тој починал на приватна клиника каде се лекувал. Амди Бајрам во април годинава изјави дека му ја ампутирале ногата и дека закрепнува. Од неговата партија Сојуз на Ромите од Македонија (СРМ)

Read More

Бујар Османи министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија смета дека добро е во мешовита комисија за историски прашања со Бугарија да учествува и историчар Албанец со цел да дојде до поголема внатрешна блискост и впечаток дека и Албанската заедница дала придонес за наоѓање

Read More

Поранешниот новинар и еден од најконтроверзните автори на социјалните мрежи Бранко Тричковски со низа вулгарности пишува и на денешниот празник на кој се одбележува формирањето на Македонската револуционерна организација. Во продолжение во целост без цензура во целост ви го пренесуваме текстот "Ден на револуционерниот вазелин". "На денешен

Read More

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи откри дека е донесена одлука за нив модел на субвенции за плати на вработените кои ќе може да ги искористат компаниите во зависност од падот на нивните приходи и оваа мерка за помош на економијата погодена од КОВИД-19 пандемијата

Read More

Клучна порака за ден на ВМРО! Гоце Делчев во едно писмо напишал “што да правиме кога сите сме си Болгари” и тоа значело дека бил етнички Бугарин?!? Гоце Делчев во куп писма и изјави кажал “јас сум Македонец”, “ние Македонците и Македонија”, е баш тоа ништо не

Read More

Апасиев во Собранието поднесе иницијатива за осуда на Меморандумот од Бугарија испратен до земји членки на ЕУ во кој се наведени бројни фашизоидни ставови против македонската држава и македонскиот јазик. Во барањето за декларација со која ќе се направи спротивставување на бугарските ставови од Левица

Read More

Првиот вицепремиер и висок функционер на ДУИ, Артан Груби во интервју за косовската телевизија РТК истакна дека даваат поддршка за трансфер на осудените во терористичкиот напад во кумановско Диво Насеље во нивниот роден крај. - Многу ми е жал за она што се случи во Куманово.

Read More