Wednesday, Nov 29, 2023
Home2020September

Ѓорѓија Сајкоски е избран за нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ кој на оваа функција доаѓа по повлекувањето на Игор Јанушев. Станува збор за кадар од Кичево кој досега највисока државна функција вршел како заменик министер за локална самоуправа, и е актуелен пратеник во Собранието од

Read More

Не престануваат директните провокации, латентни и отворени закани околу европерспективата на Македонија,  и наметнувањето на бугарскиот приод и официјалната бугарска историска позиција во однос на македонското минато, историски настани и револуционерни дејци. Во таа насока, европратеникот од владејачката партија ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов, Андреј

Read More

Институционално, да се покрие вонредната состојба, прогласена од претседателот Стево Пендаровски на почетокот на март,  Собранието ќе мора да гласа со  2/3 -ско мнозинство. Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски , по тој повод се обрати на јавноста преку ФБ статус. Тој напиша: „Пратеничката група на

Read More

  Пратеникот на  Левица, од изборната единица 3, Борислав Крмов, со селфи фотографија со својот колега и фронтмен на истата партија Димитар Апасиев, потсети на двегодишнината од референдумот за прифаќање на Преспанскиот договор ( промена на уставното име за влез во НАТО и отпочнување на преговорите

Read More

Контроверзниот новинар Бранко Тричковски повторно го "пецна" раководството на ВМРО ДПМНЕ, овој пат за нивните последни настапи на телевизиите, а меѓудругото и за јавната поддршка која и ја дадоа на осудената екс министерка Јанкуловска која веќе ја одлежува затворската казна. "Мицко рекол: Другари, овој ќе не

Read More

Граѓанската активистка Кристина Костова го привлече вниманието на јавноста откако на екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска по влегувањето во затвор и посака да се соочи со вистинската правда, а не како што наводно таа им правела на нејзините политички противници. „Спектакуларно спроведена во притвор

Read More

Никола Груевски, поранешниот премиер и бегалец од правдата кој доби политички азил во Унгарија, се огласи по втората пресуда која ја доби, овој пат за случајот со насилните протести пред општина Центар. Тој е осуден на една година и шест месеци затвор за нарачување на

Read More

После 7,5 години од немилите настани пред Општина Центар, кога толпа на луѓе ја искршија општината и насилно влегоа во просториите на локалната самоуправа, денеска, овој случај подигнат од веќе згаснатото Специјално јавно обвинителство, доби првостепена пресуда. Денеска беа изречени пресудите за случајот „Насилство во Центар“.

Read More

Светот се соочи со нов вооружен конфликт, во едно од најнестабилните подрачја на територијата на Евро-Азија, регионот на Кавказ. Децениските воени судири и конфликти помеѓу соседните Ерменија и Азербејџан, дененовиве добија пак на интензитет, по пауза од 4 години, односно по завршувањето на воените конфликти

Read More

Голем број на реакции, пред се негативни, во македонската јавност, предизвика објавената слика на првиот човек на албанската влада Еди Рама, протолкувана како територијални претензии од страна на албанскиот премиер кон нашата земја.   На официјалниот фејсбук профил на албанскиот премиер  Еди Рама објавена е фотографија од

Read More