Monday, Aug 2, 2021
Home2017September

30-дневен притвор му одреди судија на претходна постапка на обвинетиот Игор Југ по проширената истрага што ја отвори Обвинителството. Откако му заврши осумдневниот притвор што му беше одреден за учество во инцидентите на „крвавиот четврток“, Игор Југ беше однесен на распит во Обвинителството, а потоа

Read More

Институтот за јавно здравје информира дека во текот на денешниот ден лабораториски се потврдени уште 3 случаи на морбили. Се работи за деца на возраст од три и пет години и пациент на возраст од 27 години. Децата претходно не биле вакцинирани против морбили и се

Read More

Александар Никовски, син на поранешниот дипломат Ристо Никовски, бара од премиерот Зоран Заев да му исплати хонорар како советник на експремиерот Никола Груевски, за мај, јуни и јули 2017 година во износ од 9.000 евра и да му рефундира трошоци за службено патување во мај

Read More

Од Основното јавно обвинителство Скопје информираат дека ја прошириле истрагата за Игор Југ, еден од осомничените за случувањата во Собранието. Вчера до судија на претходна постапка е поднесен предлог за продолжување на мерката притвор за осомничениот. Југ претходно доби осумдневен притвор, кој истекол вчера. Мерката притвор

Read More

Министерството за правда вчера ја почнало постапката за подготовка на измените на Законот за заштита на сведоци, со кои ќе му се даде надлежност на Специјалното јавно обвинителство да учестува во постапката за заштита на сведоци, односно да бара и да предлага заштита на одредени

Read More

ДИК на јавна седница донесе неколку упатства за гласање на слепи лица и лица со оштетен вид преку шаблон со брајова азбука, а одобри и 32 акредитации за набљудување на изборите. Сто и педесет граѓани во 25 општини на годинашните локални избори нема да гласаат на

Read More

Кај месноста „Плетвар“ се истумба автомобил, како последица на влажен коловоз, јавува Макфакс. Засега, нема информации за повредени лица, а пак на самото место е присутна полиција. Со повеќе информации, МВР ќе излезе во текот на денот.

Read More

Управниот суд ја одби тужбата на Бедредин Ибраими од ДИК. Тој се жалеше на одлуката на Антикорупциската комисија, која го одби неговиот приговор на обидот на партиите да го разрешат, иако не му е истечен мандатот. Ибраими укажуваше на тоа дека не може да се именува

Read More

Заменик-престедателката на СДСМ, Радмила Шекеринска на митингот на СДСМ и Коалицијата во Гостивар кажа дека целта на централната власт е да се приближи на локалната и да биде сервис на општините, за граѓаните да имаат подобри услови за живот. – Парите ќе ги насочиме за решавање

Read More

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети на митингот во Гази Баба рече дека поддршката со СДСМ ќе биде обострана, каде еден од партнерите нема шанси за победа во некоја од општините. За градоначалник на Скопје, Ахмети повика да се гласа за кандидатот на

Read More