Wednesday, Jun 19, 2024

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека во саботата, покрај изборот на членови на Извриот комитет и Договорот со Бугарија разговарале и за нова стратегија за мигрантите на Владата на Република Македонија. Од Партијата наведуваат дека Централниот комитет изразил загриженост поради тоа што „владата се

Read More

Владата на Република Македонија и премиерот Зоран Заев утре со сите државни и воени почести ќе ја пречека високата бугарска владина делегација, предводена од премиерот Бојко Борисов, соопшти владината прес-служба. Официјалната церемонија за добредојде на бугарската делегација, која е во дводневна посета на Македонија, ќе се

Read More

Двајца скопјани добија кривични пријави за измама оти излажале Косовец кој бил во македонски затвор дека може да му издејствуваат помилување од претседателот на Република Македонија и за тоа му зеле вкупно 8.000 евра. СВР Скопје поднел кривична пријава против А.Т. (37) и З.П. (46) и

Read More

Претседателот Ѓорге Иванов и вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска се сретнаа во вилата „Водно“ и разговараа за кохабитацијата помеѓу Владата и претседателот на државата, како и за односите помеѓу политичките претставници и можностите за унапредување на меѓусебната соработка, информираат од кабинетот на вицепремиерот. –

Read More

Советот за оцена на обвинителен акт на Кривичниот суд донел одлука прислушуваните разговори за случајот „Триста“ да бидат издвоени и да не се користат како докази во понатамошната постапка, објави „НОВА ТВ“. Во издвојувањето на доказите, судот се повикал на тоа дека овие разговори биле незаконски

Read More

Премиерот Зоран Заев очекува Собранието уште пред локалните избори го разреши јавниот обвинител Марко Зврлевски и додава дека верува во ефикасноста на законодавниот дом. – Очекувам тоа да се случи дури и пред годишниот одмор на пратениците, бидејќи во спротивно би било банално. Мислам дека процедурите

Read More

До денеска не се стасани никакви предлози или реакции до Министерството за труд и социјална политика за предлог-нацртот на стратегијата за интеграција на бегалци и на странци 2017- 2027 година и за предлог-нацртот на националниот акциски план за интеграција на бегалци 2017- 2027 година, велат

Read More

Петмина новинари од Полска ја посетија Македонија за да ги откријат убавините на земјата и да ја промовираат како туристичка дестинација помеѓу полските туристи. Новинарите, кои во Македонија престојуваа од 17 до 22 јули на покана и во органазија на „ТАВ Македонија“, ги посетиле Скопскиот и

Read More

Американските власти остро ги осудија изборите за членови на Уставотворното собрание во Венецуела и најавија „брзи и одлучни мерки“ против владата на социјалистичкиот претседател Николас Мадуро. „САД ги осудуваат изборите што го загрозуваат правото на народот на самоопределување“, наведе американското министерство за надворешни работи и додаде

Read More

Девет лица се повредени во Лос Анџелес откако комби се судрило со камионет и влетало во ресторан, јавуваат локалните медиуми. По несреќата на булеварот Пико, во болница се пренесени осум лица, соопшти противпожарната служба на Лос Анџелес на „Твитер“ и додаде дека деветтото повредено лице е

Read More