Thursday, Jun 24, 2021

Meadows In The Mountains е тридневен фестивал кој се одржува во Бугарија, но наместо на познатите музички ѕвезди, овој фестивал е посветен на почитувањето на природата и уживањето во прекрасните планини. Погледнете го видеото на блогерката Mika Francis, и подгответе се да го посетите овој фестивал

Read More

Реформите и односите со соседните држави се во преден план на Владата, судејќи по потезите кои ги влече премиерот Зоран Заев и неговиот кабинет. Утре во Скопје пристига специјалниот претставник на Обединетите нации, Метју Нимиц, на покана на македонската влада. Тој ќе остане во Скопје

Read More

Во очекување на одлуката на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 по барањето за притвор за повеќе лица од страна на Специјалното јавно обвинителство, се поставува прашањето за имунитетот на пратениците за кои е побаран притворот. СЈО, меѓу другите, бара притвор и за лидерот на

Read More

Од Кривичниот суд денеска соопштија дека се уште се постапува по барањата на СЈО за определување на притвор и мерки за претпазливост против повеќе лица опфатени во обвиненијата. „Ја информираме јавноста дека сите предлози веќе се распоредени во работа пред Кривичните совети на овој суд и

Read More

Продолжува да се тресе тлото во Охрид. Попладнево во 13.33 часот во охрдиското епицентрално подачје е регистриран земјотрес со магнитуда од 2,6 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот е почувствуван во Охрид и околината со интензитет од III - IV степени според Европската макросеизмичка скала, соопшти

Read More

Белгискиот експерт Питер Ванхауте во кратко интервју за Макфакс вели дека овде некои од политичарите во последните години се однесуваат како вистински деца, предизвикуваат многу штета и се однесуваат на многу неодговорен начин. „Се надевам и сигурен сум дека оваа влада ќе се обиде да испорача

Read More

Германскиот парламент денеска усвои закон кој предвидува казни во износ до 50 милиони евра за говор на омраза и за лажни вести на социјалните мрежи. Казната ќе им биде изречена на сите сајтови доколку не ја отстранат содржината во која постои говор на омраза или пренеле

Read More