Friday, May 24, 2024
Home2016September

Неколкумесечниот молк на институциите кои одлучуваат во обидот за преземање на Макпетрол деновиве кулминира со времено запирање на постапката во Комисијата за хартии од вредност, кое всушност ќе значи ново одложување на одлуката за најмалку неколку месеци. И натаму не е јасно зошто надлежните продолжуваат

Read More

Со резолуција на Генералното собрание на ООН од 2001 година, 21 септември е прогласен за светски ден на мирот. Резолуцијата ги обврзува сите земји и држави членки на ООН, редовно и секоја година, денот на мирот да се одбележува со соодветни програми. Во Охрид овој ден

Read More

Еден пилот загина, додека пак друг е повреден во необична авионска несреќа на американска авијација. По полетувањето со шпионскиот У-2 ловец од воениот аеродром Бијл во Калифорнија пилотите загубиле контрола и се урнале во планина на 97 километри северно од Сакраменто. Станува збор за тренинг мисија

Read More

Прв претседател од семејството Буш иако со децении е член на Републиканската партија на САД на следните избори сепак, ќе гласа за Хилари Клинтон од спротивната Демократска партија бидејќи не може да ја поднесе помислата дека Трамп би владеел со земјата. За потсетување Буш Сениор имаше

Read More

Татјана Михајлова и Лидија Петровска се имињата на судијките кои ќе одлучуваат дали поранешниот премиер, Никола Груевски, поранешниот минситер за тарнспорт и врски, Миле Јанакиевски и поранешниот началник на петатта управа ќе седнат на обвинителни клупи. Судијката Михајлова е позната по тоа што го водеше случајот

Read More

Пензионираниот генерал и поранешен началник на армијата на Босна и Херцеговина, Сефер Халиловиќ изјави дека ако биде спроведен референдум во Република Српска истата ќе исчезне и тоа ќе значи крај на Дејтонскиот договор и стапување во сила на Уставот на БиХ. „Никого не заплашуваме, но

Read More

Зијадин Села побара Македонија да биде една изборна единица и да се избираат пратеници по пропорционалниот модел. претседателот на Движењето за реформи на ДПА истакна дека сега е моментот да се исправи неправдата со големата разлика на гласови во шесте изборни единици. – Сега, кога се актуелни

Read More

Денеска во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо со локален слаб дожд кој особено ќе биде застапен во западните делови на земјава. Во текот на денот ќе дува умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од седум до 14, а дневната

Read More

Во текот на вчерашниот ден се дигна вистинска фама за интервјуто на Катица Јанева на јавниот сервис. Всушност, фама за немонтираното интервју. Додека за новинарите нема ништо спорно во читањето и тремата на специјалната обвинителка, за оние кои очигледно никогаш не направиле интервју, ова беше

Read More

Слично како Bendgate за iPhone 6 се пласира нов можен проблем за Apple бидејќи поголем број на корисници се пожалиле дека смартфонот шушти кога има засилена активност, дали е тоа со сурфање на интернет или работа со апликации од задната страна се испушта силен звук. Извор:

Read More