Tuesday, Sep 28, 2021
Home2016August

Научниците во едно ново истражување го докажале она што сопствениците на кучиња одамна го знаат: дека нивните најдобрри пријатели кучиња разбираат кога нешто им се кажува. Унгарските научници скенирале 13 мозоци на кучиња додека тренерот им се обраќа, за да утврдат која хемисфера од мозок

Read More

Џастин Бибер се најде во најновот издание на Гинисовата книга на рекорди, рушејќи дури осум рекорди блгадорение на успехот на „Спотифај“ и доминација на музичките листи. Бибиер во Гинисовата книга на рекорди за 2017 година успеа да се запише бидејќи нумерата „What Do You Mean“

Read More

Полицијата денеска го уапси 23 годишниот Ф.Ј. поради сомнение дека во фебруари оваа година лажно се претставувал како актерот Сергеј Трифуновиќ користејќи повеќе лажни профили на Фејсбук и така граѓаните ги доведол во заблуда да уплаќаат пари за неговата хуманитарна организација, соопштија од МУП. Како

Read More

Денес на сцената на Македонски народен театар – Скопје започнуваат пробите за новата претстава „Силјан Штркот шанца“, работена според драматизацијата на Дејан Дуковски и во режија на Срѓан Јаниќијевиќ, чија премиера се очекува во месец октомври.  „Силјан Штркот шанца“ претставува најава но и враќање на детско-младинскиот

Read More

Челси од денес е посилен за поранешниот фудбалер на Болтон и Сандерленд. Човекот кој доаѓа од школата на Реал Мадрид Маркос Алонсо стави потпис на петгодишен договор со Челси. Овој трансфер веќе неколку дена беше најавуван, според некои информации Челси за услугите на на овој

Read More

Македонската медиумска асоцијација не ја прифаќа новата методологија на Агенцијата за медиуми и правно ќе ја оспори доколку таа не биде повлечена. Во известувањето на асоцијацијата на петте приватни национални телевизии, потпишано од директорите на Сител, Канал 5, Телма, Алфа и Алсат М се вели

Read More

По неколкучасовни преговори во Клубот на пратеници, лидерите потписници на договорот од Пржино, се договорија Љуљзим Хазири да биде петтиот член на Привремената комисија за следење на медиумското претставување. Хазири е дописник на МРТВ од Гостивар. Ова би значело дека изборите да се одржат на 11

Read More

ЈП Водовод и канализација-Скопје соопшти дека граѓаните од подрачјата погодени од поплавите, не треба да ги плаќаат сметките за потрошена вода кои ќе ги добијат, а се однесуваат за месеците август, септември и октомври 2016 година. – Тоа е во согласност со пакетот мерки на Владата

Read More

На 2-ри септември во Скопје на Средно Водно гостува најбараниот диџеј кој изминативе години е заштитен знак на островот Ибица, Solomun а него друштво ќе му прави H.O.S.H. Билетите за забавата се пуштени во продажба во Излет кафе, Кино Карпош, Радио бар, Југотон и mktickets.mk. лимитирани

Read More

Во зоолошката градина во Мадрид била родена првата женка ретка џиновска панда во историјата на тој шпански парк. Зоолошката градина соопштила дека пандата Хуа Зуи Ба родила младенче тешко 180 грама, наведувајќи дека било многу добро формирано и многу активно. Експертите од зоолошката градина навеле

Read More