Monday, Jun 24, 2024

Најдобрата американски скијачка Линдзи Вон надвор од ски натпреварите може да пројде и во модната индустрија бидејќи многумина ја обожуваат поради прекрасниот изглед, витката става и атрактивниот стил кој го негува. Тоа го покажа и на една холивудска забава со провокативно деколте па ретко кој

Read More

Полицијата ги активираше специјалците од ЕБР за обезбедување на канцеларијата на СПУКМ откако припадниците на Студентскиот пленум пробаа да ги вратат пренесените гласачки кутии од денешните студентски избори. Студентите беа потиснати од канцеларијата на СПУКМ, но со викотници и поплаки не сакаа да го напуштат местото,

Read More

Алкохолниот гигант по 150 години постоење на брендот на виски Џек Даниелс конечно ја откри вистинската приказна како дошло до употреба на препознатливиот рецепт за дестилација кој бил пренесен од црнечкиот роб Нирис Грин кој бил во сопственост на Ден Кол. Претходно се сметаше дека

Read More

Пионерите на рап музиката што уживаат култен статус кај целата андерграунд-публика во Македонија, членовите на „Чиста околина“, го претставуваат новиот спот за песната „Си играме со рапот“. Ова е втор сингл на „Чиста околина“ во последниве две години и следува по „Изморена авангарда“ од 2014

Read More

Вечерва започнуваат четвртфиналните средби на европското првенство во Франција почнуваат вечерва во Марсеј со пресметката меѓу Португалија и Полска, но сите некако со нетрпение очекуваат да дојде викенд поточно сабота и да ги вкрстат „оружјата“ големите ривали Италија и Германија. „Се сомневам дека Италијанците ќе можат

Read More

Во напад на бомбаш-самоубиец на полициски конвој малку надвор од главниот град Кабул починале околу 40 полицајци, пренесуваат светските медиуми. За време на овој напад експлодирале две бомби, а во конвојот најмногу се наоѓале кадети кои се враќале од промоција. Гувернерот на округот Пагхман Хаџи

Read More

Откако во текот на изминатите шест децении изгради светска кариера, Пол Сајмон вели дека можеби е време да се збогува од музиката. Во интервјуто за „The New York Times“, 74-годишниот музичар вели дека се приближува кон крајот на својата кариера која како тинејџер ја започнал

Read More

Вундеркиндот од Норвешка својот фудбалски развој ќе го продолжи во Ливерпул, пренесуваат медиумите во оваа скандинавска земја. Германските медиуми први пренесоа дека 15-годишниот Едвард Сандвик Тагсет на чекор Ливерпул. Овој тинејџер е оценет како најголем талент на денешницата, а тренерот на пионерската репрезентација на Норвешка

Read More

Продажбата на најголемиот дијамант во светот откриен во последните 100 години „Lesedi la Rona“, кој е голем како тениска топка и чија вредност на аукцијата во Лондон изнесувала вртоглави 63 милиони евра, се завршила без успех. Дијамантот од 1.109 карати е пронајден 2015 година во

Read More

Преставници на СПУКМ и група на нивни подржувачи ги тргнаа кутиите од местата на гласање низ факултетите на УКИМ и наместо јавно да ги пребројуваат гласовите кои и онака беа малку ги пренесоа во својата канцеларија во студентскиот дом Кузман Јосифовски Питу. „Украдени се неколку гласачки

Read More