Tuesday, Jun 15, 2021

Во текот на оваа пеколна летна сезона кога трошиме многу струја за разладување, мала утеха е веста за намалување на цените на парното греење, но за минимални 0,19 отсто од Балкан Енерџи Груп (БЕГ), а за 0,86 проценти поевтинува греењето преку на ЕЛЕМ енергетика. Трошоците

Read More

Јагодите, боровинките и капините содржат соединенија наречени полифеноли, кои му помагаат на мозокот да ги врши виталните функции. Полифенолите спречуваат акумулацијата на токсични протеини и го штитат од развој на Алцхајмерова болест и Паркинсоновата болест. Овој заклучок беше направен од страна на истражувачите од Универзитетот во

Read More

Sony Mobile го објави првиот тизер за новиот супер камера смартфон Sony Xperia C5 Ultra за кој вели дека ќе може да прави слики во дел од секунда со бележење на најситните детали. Sony Xperia C5 Ultra ќе биде опремен со две ултра квалитетни 13 мегапикселни

Read More

Откако Google ја купи компанијата WordLens, во својата Translate апликација пред шест месеци ја вгради можноста за препознавање и преведување на физички знаци или зборови. Апликацијата функционира многу едноставно. На пример, ако се наоѓате во Шпанија и не го разбирате нивниот јазик, апликацијата ви преведува од

Read More

Според повеќе медиуми прес тимот на мега ѕвездата Том Круз е многу строг кон новинарските екипи кои сакаат интервју со него и забрануваат било какво прашање поврзано се неговото религиско убедување во Скиентологијата. Во истиот период додека трае промоцијата на најновиот акционен хит Mission Impossible:

Read More

Има моменти кога секој од нас се наоѓа во состојба да мора да се расправа. Некои лесно попуштаат, а на некои кавгата им е составен дел од карактерот. Неколку совети како да се справите во расправија со секој хороскопски знак. Овен Замолете ги за прошка, признајте дека

Read More

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Охрид ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Република Албанија, Босна и Херцеговина и Република Литванија. Акредитивните писма на амбасадорите на Република Албанија - Фатос Река, на БиХ - Лепа Бабиќ и на Република Литванија со

Read More

Бета тестерите на Windows 10 ќе може да ја надградат бета верзијата на официјалната верзија на Windows 10, но само ако платат за неа. Сопствениците на легалните Windows 7, Windows 8 и Windows 8.1, имаат можност за бесплатна надградба на Windows 10, со тоа што

Read More

Русија и Франција постигнале договор за надомест за два Мистрал воените бродови, кои Русија ги купила, но нема да ги добие - соопшти претставник од Кремљ. Француската Влада одбива да потврди дали е постигнат договор. Испораката на Мистрал носачите на хеликоптери беше суспендирана како одговор на

Read More