HomeДЕНЕШНАРегионЦрна Гора го одбра НАТО, Ѓукановиќ победи но, без мнозинство

Црна Гора го одбра НАТО, Ѓукановиќ победи но, без мнозинство

milo-djukanovik

Владејачката црногорска Демократска партија на социјалистит ги доби најголемиот број на гласови на неделните парламентарни избори во Црна Гора со што граѓаните се изјазнија за зачленување во НАТО и водење на прозападна политика. Сепак, неизвесно е дали актуелниот премиер Мило Ѓукановиќ ќе ја продолжи бидејќи неговата партија тесно ги доби изборите со 36 пратеници од вкупно 81 и за да формира влада ќе мора да коалицира со некого.

Партијата на Ѓукановиќ има 42 насто, додека опозицискиот Демократски фронт над 22 процента. Алијансата „Клуч“ која исто така е против владејачката партија има освоено над 11 насто. Одѕивот на гласачите бил рекордно висок, околу 73 проценти. На ова гласање се гледаше како на избор меѓу Русија и Западот. Вчера во Црна Гора беа упасени 20 луѓе кои наводно дошле од Србија под сомневање дека сакале да нападнат државни институции.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com