HomeДЕНЕШНАРегионЦипрас му вети на Ердоган дека во Грција нема место за пучистите

Ципрас му вети на Ердоган дека во Грција нема место за пучистите

tsipras_erdogan

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го увери Реџеп Таип Ердоган дека Грција нема да им даде азил на војниците и офицерите кои учествуваа во пучот против власта и дека за нив нема место.

turski helikopter

Во процедура е разгледување на барањата за азил на уште петмина турски војници кои со хеликоптер слетаа во Грција и ова прашање ќе се решава според меѓународните закони. Засега на еден војник му е одбиено барањето, додека за двајца се уште нема ниту потврден ниту негативен одговор.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com