HomeДЕНЕШНАРегионЗемјотрес на албанско-грчката граница почувствуван и во Скопје

Земјотрес на албанско-грчката граница почувствуван и во Скопје

Земјотрес со интензитет од 5,3 степени се случи синоќа во 22:14 часот со епицентар на границата помеѓу Албанија и Грција. Земјотресот е почувствуван во албанските градови Тирана и Корча, грчките острови Лефкада и Крф, како во Македонија. Земјотресот бил почувствуван во Битола, а дури и во главниот град, Скопје. Во последните 24 часа во регионот биле регистрирани над 30 потреси од кои и неколку посилни со интензитет над 4 степени.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com