Monday, Apr 6, 2020
HomeДЕНЕШНАПолитикаЗдравствената состојба на пациентите на Инфективна е добра

Здравствената состојба на пациентите на Инфективна е добра

infektivna klinika

Резултатите од анализите за утврдување на причината за смртта на двете лица од гостиварското село Симница кои починаа на Клиниката за инфективни болести откако биле донесени во тешка здравствена состојба, покажале дека тие биле позитивни на Хантан вирус, кој не се пренесува од човек на човек.

Чакаровски рече дека во овој момент во селото и во бачилото се врши комплетна дератизација и дезинсекција на сите објекти во селото и околината. Потенцира дека се чекаат резултати од мострите од вода и резултатите од Агенцијата за храна и ветеринарство. – Нема место за паника, се е под контрола, потенцира Чакаровски. Тој рече дека преземаат се што е во ингеренција на Министерството.

– Овој вирус се пренесува преку глодари. Точно како е настанат допрва ќе сознаваме и ќе ја известиме јавноста. Комисијата за заразни болести постојано заседава и вклучени се сите институции. Вчера го посетивме и инфективното одделение во Гостивар, понудивме помош, таму немаше нови пациенти. Денес нема нови пациенти, додаде Чакаровски одговарајќи на новинарско прашање по прес-конференцијата по повод одбележувањето на Светскиот ден за борба против хепатитис.