HomeГИГА БАЈТСмартфонXiaomi со помош на Microsoft ќе го освојува Западот

Xiaomi со помош на Microsoft ќе го освојува Западот

Кинескиот стартап Xiaomi постигна екстра поволен договор со Microsoft од кого доби лиценца за над 1000 патенти што целосно им го отвара патот за влез на американскиот пазар без стравувања дека ќе добијат милионска тужба од Apple или друг бренд.

Исто така Xiaomi се обврза да овозможи пристап до Microsoft Office пакетот на работни апликации, како и пред-инсталирање на Skype на сите свои смартфони и таблети почнувајќи од овој септември.

Извор: telefoni.mk

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com