Tuesday, Mar 20, 2018
HomeДЕНЕШНАСкопјеВознемирувачко фото: Комити претепале млади Албанци

Вознемирувачко фото: Комити претепале млади Албанци

Десетици граѓани, синоќа биле жртви на физички напад на навивачи на Вардар, кои револтирани од нерешениот резултат во дуелот со Шкупи, тепале се пред себе, дури и жени и деца. Вкупно 12 лица настрадаа, од кои 10 жени. Невините жртви во тој момент, безгрижно се шетале по плоштадот Македонија.
komiti1
Бурхан Исмаили од скопското село Батинци и неговиот 14 годишен братучед, се со сериозни повреди пренесени на скопските клиники.
komiti2
“Комитите“ револтирани од резултатот на нивниот омилен тим, Вардар, ги навредувале албанските жители, кажувајќи им дека плоштадот Македонија не е место за албанци, а потоа и физички ги нападнале. Разбеснетите навивачи, продолжиле со дивеењето и во Сити Мол, каде физички нападнале двајца албанци кои живееле во Белгија. Полицијата работи на расчистување на случајот.
komiti3
komiti4
komiti5
komiti6