Sunday, Apr 22, 2018
HomeДЕНЕШНАРепубликаВозачот кој прегази девојка кај Универзална е обвинет

Возачот кој прегази девојка кај Универзална е обвинет

soobrakajka univerzalna

По речиси седум месеци Основното јавно обвинителство поднесе обвинение за 26 годишниот возач кој во април кај Универзална сала на пешачка премин ја прегази младата Фросина Цековска од Крива Паланка. Против осомничениот е покренато обвинение за тешко дело против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот и неукажување помош на лице повредено во сообраќајна незгода.

При досегашната истрага е утврден идентитетот на возачот на автомобилот Хонда Прелуде“ со методот на ДНК анализа иако претходно семејството на Цековска тврдеше дека се сомневаат кој е вистинскиот возач бидејќи отпечатоците од прстите со папиларните линии на палецот не се софпаѓале, имало бришење на отпечатоци докази и дека се прави обид за прикривање.

Во текот на истрагата врз основа на Вештиот наод и мислење е утврдено пречекорување на брзината со кое е управувано возилото, како и непосветување на должно внимание од страна на осомничениот при приближување кон крстосница со означен пешачки премин. При токсиколошките анализи откриено е присуство на 1,23 промили на алкохол во крвта кај осомничениот во моментот на случување на сообраќајната несреќа стои во објаснувањето на ОЈО.

фото: telegraf.mk