Wednesday, Apr 25, 2018
HomeДЕНЕШНАЦрна хроникаВозачот кој ја усмрти новинарката под дејство на алкохол

Возачот кој ја усмрти новинарката под дејство на алкохол

Основното јавно обвинителство – Скопје презема истражни мерки против осомничениот триесет и седум годишен скопјанец, кој вечерта на 7 јули со возило „опел” удри во пешак.

Надлежен јавен обвинител изврши увид на лице место по случената сообраќајна несреќа, во која животот го загуби новинаркта на Македонското радио Сузана Тодоровска Павлоска. Издадени се наредби за вештачења, подигнати се траги од местото на настанот. Обвинителот нареди и вршење на обдукција над починатото лице.

– Според првичните сознанија добиени од анализата на крвта и урината од возачот на автомобилот, констатирано е дека истиот бил под дејство на алкохол. Имено, во крвта се пронајдени 1.52 промили алкохол, додека пак во урината 2.41 промили. Во урината на осомничениот се детектирани и метаболити од психоактивна супстанца што ја содржи растението канабис, соопштуваат од Јавното обвинителство.

Надлежниот обвинител донесе Наредба за спроведување на истражна постапка. Против осомничениот кој во моментов е на болничко лекување, ќе бидат преземени натамошни активности во насока на обезбедување на докази и расветлување на настанот.​