HomeДЕНЕШНАСветВо Турција издаден налог за апсење на 137 универзитетски професори

Во Турција издаден налог за апсење на 137 универзитетски професори

51mhvznde62bb2r2wb7qvv0p5gbexm0l-large

Турските власти денеска издадоа налози за апсење на 137 универзитетски професори, поради наводна поврзаност со исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого Анкара го смета за организатор на неуспешниот преврат на 15 јули.

Полицијата соопшти дека во текот на денов веќе привела 31 лице во рамки на истрагата против терористичка организација на Ѓулен. Акцијата е спроведена во Анкара и во уште 15 окрузи во земјата. ТурскСпоред телевизијата Си-Ен-Ен-Турк, можно е 22 од осомничените да се избегани од државата.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com