HomeГИГА БАЈТСмартфонВо Русија се продава телефон отпорен на експлозии

Во Русија се продава телефон отпорен на експлозии

ctg-st-zavod-goreltex2

Руската компанија Zavod Goreltex која креира материјали отпорни на експлозии го направи првиот телефон кој е доволно издржлив за да не претрпи никакви оштетувања од експлозија на бомба.

CTG-ST доаѓа во вистинско време кога актуелен е скандалот со експлозивните батерии на Galaxy Note 7, па корисниците ќе бидат сосема сигурни во неговата безбедност со бројни заштитни мерки и компоненти кои придодаваат на неговата издржливост.

CTG-ST на Zavod Goreltex е телефон со 2.2 инчен екран со резолуција од 240 x 320 и го содржи MediaTek MT6260A чипот. Има меморија од 1 MB заедно со MicroSD слот за дополнителна мемориска картичка. Камерата е на задната страна со 3 мегапиксели, а батеријата има капацитет од 2500 mAh. Изработен е од гума и може да издржи пад од 1.6 метри.

Извор: telefoni.mk

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com