Sunday, Jun 17, 2018
HomeДЕНЕШНАПолитикаВМРО-ДПМНЕ ги брани осомничените функционери

ВМРО-ДПМНЕ ги брани осомничените функционери

По прес конференцијата на Специјалното јавно обвинителство владејачката партија излезе со свој став дека осомничените поранешни министри и државни службеници не се виновни како што е наведено во започната истрага наречена „Титаник“.

Според ВМРО-ДПМНЕ осомничените ќе имаат можност во претстојните правни постапки да ја докажат својата невиност, додека пак Катица Јанева која го води СДСМ работи под партиски притисок и инструкции.

Исто така го наведуваат и случајот „Пуч“ во кој еден од главните осомничени е токму Зоран Заев кој не се појавува на судските рочишта и се надева дека Јанева ќе се спаси од прогон.