HomeДЕНЕШНАРегионВикиликс: Овој Босанец е главната врска за нападите во Брисел и Париз

Викиликс: Овој Босанец е главната врска за нападите во Брисел и Париз

Американските медиуми, повикувајќи се на информации од Викиликс, тврдат дека Бегановиќ од претходно од претходно е познат како дел од терористичка група која во БиХ учествувала во поставување експлозиви и напад врз полицајци, како и српски повратници, пишува српски Блиц.Бегановиќ е еден од осомничените за поврзаност со терористички организации и екстремни групи со кои тесно соработува, се тврди во написот кој го пренесува босанското издание на Вечерњи лист.

Американскиот портал истакнува и дека Бегановиќ е еден од администраторите на исламистичкиот портал САФ, кој го уредува со уште неколку портали во БиХ со слична содржина, и дека е еден од главните припадници на верска екстремна група која, преку социјалните мрежи и виртуелниот простор, привлекува радикални и екстремни групи.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com