Thursday, Mar 22, 2018
HomeФЕР ПЛЕЈТенис(Видео): Традиционално – победнички танц на победниците на Вимблдон

(Видео): Традиционално – победнички танц на победниците на Вимблдон

Со вчерашното одиграно финале во кое Ѓоковиќ успеа победнички да ја вкуси тревата, се заокружи уште еден интересен и возбудлив Вимблдон. По тој повод, традиционално се организираше свечена вечера и танц на победниците, Серена и Новак.

Танцот на освојувачите на турнирот е уште една од традициите кои се дел од богатата историја на All England Lawn Tennis Club, поради која вчера на актуелниот светски првак во Формула 1, Луис Хамилтон, не му било дозволено да влезе во „кралската ложа“ бидејќи немал облечено палто и вратоврска..

Англичаните го организираат турнирот од 1877 година, а еве како двата блескави тениски бисери ги одбележаа своите победи.