Thursday, Sep 24, 2020
HomeДЕНЕШНАСветВидео: Судар на возови во Москва – Најмалку 50 повредени

Видео: Судар на возови во Москва – Најмалку 50 повредени

moskva sudar vozovi

Руските власти соопштија дека најмалку 50 луѓе се повредени, некои од нив посериозно, во судир меѓу два воза кои патувале кон Москва и Брест. Министерот за вонредни ситуации Владимир Пучков денеска за државната агенција ТАСС јави дека 12 луѓе се во болница, а шест од нив се во сериозна ситуација. Судирот се случил вчера во западниот дел од Москва. Последиците се различни зависно од кои извори доаѓаат. Властите соопштија дека имало 455 патници во возот кој сообраќал на поголема далечина и дека најмалку четворица повредени се дел од персоналот. Околу 170 спасувачи се пратени на местото на несреќата.