Monday, Apr 23, 2018
HomeДЕНЕШНАСветВидео: Се урна авион во Аљаска – 9 лица го загубија животот

Видео: Се урна авион во Аљаска – 9 лица го загубија животот

avion

Пилотот и осум патници загинаa во авионска несреќа која се случи вчера во Алјаска. Официјално е потврдена смртта на сите патници во авионот, а тешкото време го отежнува извлекувањето на телата.
alaska
-Теренот каде паднал авионот е многу стрмен и временските услови не спречуваат нуркачите да ги извлечат телата на настраданите лица -вели Клинт Џонсон, шеф на внатрешниот одбор за безбедност на Алјаска. Уште не постојат јасни показатели зошто авионот “DeHavilland DHC-3 Otter” се урнал околу 800 метри над езерото Ела. Осум патници кои се нашле во несреќниот авион, биле гости на крузерот „Вестердам“ кој застанал на Алјаска.