HomeАЈНШТАЈНИЈААтлас(Видео) Најстарата личност на светот ја открива тајната на долговечноста

(Видео) Најстарата личност на светот ја открива тајната на долговечноста

Италијанката Ема Морано, најстарата личност на светот, која на 27 октомври наполни 117 години, тврди  дека јајцата се тајната за нејзината долговечност.

– Јадам по две јајца на ден и тоа е тоа. И колачи. Но, не јадам многу, затоа што немам заби, изјави Морано, која се уште има бистар ум, само што слухот повеќе не ја служи.

Јајца јаде откако и е дијагносицирана анемија, а тоа било кога имала 20 години. Лекарот и препишал да јаде по три јајца дневно: две пржени и едно варено.

На таквата храна таа се придржувала 90 години и верува дека досега има изедено околу 100.000 јајца.

Карло Бава, кој во последние 27 години е нејзини лекар, изјави дека Морено никогаш не јадела многу овошје и зеленчук.

– Кога јас ја запознав, таа јадеше три јајца на ден: две пржени на утро, омлет попладне и пилешко за вечера, рече Бава.

Тој додаде дека сега воглавно јаде бисквити.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com