HomeДЕНЕШНАСветВидео: Крвави протести во Фиренца, демонстрантите со камења – полицијата со солзавец

Видео: Крвави протести во Фиренца, демонстрантите со камења – полицијата со солзавец

Еден полицаец е повреден во конфликтите со антивладините демонстранти во италијанскиот град Фиренца, откако тие ја гаѓаа полицијата со камења и други предмети. Полицијата потоа употреби солзавец, јави АП. Италијанските медиуми пренесоа дека на полицаецот му е повредена ногата, најверојатно од фрлање на петарди.

Полицијата користела специјални штитови во обид да ја спречи масата на млади демонстранти кои носеа капуљачи јуришеа на полицајците настојувајќи да стигнат до зградата во која премиерот Матео Ренци присуствуваше на политичките преговори, наведува АП.

Овие демонстранти ја чинеа поголемиот дел од групата која протестирала против референдумот за уставот во кој Ренци го закажа за четврти декември.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com