Saturday, Aug 1, 2020
HomeДЕНЕШНАСвет(Видео) Италија: Товарен авион ја промаши пистата и заврши на автопат

(Видео) Италија: Товарен авион ја промаши пистата и заврши на автопат

dhl avion italija

Карго авион на ДХЛ ја прелетал утринава пистата на аеродромот Орио ал Серио во Италија, а успеал да сопре дури откако ја пробил заштитната ограда и излегол на автопатот на кој во тој момент немало автомобили. Повредени при несреќата нема, информираа италијанските власти.

Инцидентот се случил околу четири часот наутро во Бергамо, во близина на Милано. Авионот летал од аеродромот „Шарл де Гол“ во Париз, а во него биле пилот и копилот.

Аеродромот бил затворен речиси три часа по инцидентот, но во 7 часот наутро бил повторно отворен за сообраќај.