Monday, Jun 18, 2018
HomeДЕНЕШНАРегионВидео: Грчките земјоделци со камења и домати – полицијата возврати со солзавец

Видео: Грчките земјоделци со камења и домати – полицијата возврати со солзавец

Greek farmers are seen near a burning garbage container during a protest against planned pension reforms outside the Agriculture ministry in Athens

Грчката полиција употреби солзавец за да ги растера земјоделци, кои претпладнево фрлаа камења врз зградата на Министерството за земјоделство во центарот на Атина. Земјоделците од цела Грција денеска се собираат во Атина на голем протест кој ќе трае цел ден.
Greek farmers from the region of Crete clash with police during a protest against planned pension reforms outside the Agriculture ministry in AthensСо протестот тие го искажуваат своето несогласување со плановите на Владата за зголемување на пензиските придонеси и даноци. Околу 800 земјоделци од Крит, најголемиот остров во Грција, денеска се судрија со полицајците, кои го обезбедуваат влезот во Министерството за земјоделство, фрлајќи камења и кршејќи ги прозорците.

Greek farmers from the region of Crete clash with police during a protest against planned pension reforms outside the Agriculture ministry in Athens– Земјоделците се обидоа да ги истуркаат полицајците од пред влезот на Министерството. Полицијата употреби солзавец за да ги запре, изјави официјален претставник на полицијата.

Vegetables are thrown in front of riot policemen guarding the Agriculture Ministry during a protest of Greek farmers against planned pension reforms in Athens