Monday, May 21, 2018
HomeФЕР ПЛЕЈТенисВидео: Дејвис Купот во рацете на Британците, Енди Мареј со поен на мечот

Видео: Дејвис Купот во рацете на Британците, Енди Мареј со поен на мечот

Позитивни овации и солзи радосници, ваква беше денешната атмосфера по мечот помеѓу Енди Мареј и Белгиецот Дејвид Хофман во кои Британија го запечати тронот на Дејвис Купот со резултат од 3:0 во сетови. Најдобриот британски тенисер стигна до втората сингл победа, а заедно со вчерашниот триумф во дубл со својот брат Џејми, донесе недостижна предност од 3:1 што значеше и прв британски триумф во Дејвис купот од 1936 година.

Со мотивација до историска победа, погледнете ја реакцијата на првиот тенисер кој 2015 ја запечати со 8 сингл победи во една календарска година и само втор со 11 сингл и дубл победи во една календарска година.