HomeДЕНЕШНАСветВидео: Бик уби маж во Памплона, неколку се повредени

Видео: Бик уби маж во Памплона, неколку се повредени

На традиционалниот фестивал во Памплона бик уби еден маж, а уште неколку луѓе се полесно повредени во уличните бркотници со бикови.

Малото гратче Сан Буенавентура по тешкиот инцидент ги сопре сите активности на фестивалот во текот на денот, но во остатокот од Памплона се уште се одржуваат улични бркотници. Жртва е 29 годишен маж со потекло од Валенсија.

bik maz2

Годинава учествуваат околу 1000 лица, а и покрај несреќите нивниот број постајано се зголемува и има голем број на странци, пред се Американци.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com