HomeДЕНЕШНАПолитикаВељаноски денеска ќе ги распише предвремените парламентарни избори

Вељаноски денеска ќе ги распише предвремените парламентарни избори

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска на пладне ќе потпише Решение за распишување предвремени парламентарни избори.

Претходно, како што соопшти кабинетот на Вељаноски, тој ќе има средба со претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски.

Распишувањето на изборите е овозможено по вчерашното распуштање на македонскиот Парламент.

Со 110 гласови „за“ пратениците вчера попладне ја донесоа одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија, со што се овозможува одржување предвремени парламентрани избори на 11 декември, согласно договорот на лидерите на четирите најголеми политички партии за надминување на политичката криза.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com