HomeДЕНЕШНАСветВатиканските кардинали не даваат „амин“ за Мекдоналдс ресторан

Ватиканските кардинали не даваат „амин“ за Мекдоналдс ресторан

mcdonalds-sign2-pantheon

Поголем број на кардинали кои служат во Ватикан се побуниле поради отварањето на ресторан за брза храна на Мекдоналдс со кој сметаат дека се врши комерцијализација на светото место.

„Тоа е перверзна и контроверзна одлука. Отворањето на ресторанот на американскиот синџир за брза храна кај Базиликата на свети Петар во Ватикан без секакво почитување кон едно од архитектонските најважни места кој гледа на колонадата на свети Петар, “, изјави кардиналот Елио Сгрециа за дневниот весник La Repubblica .

Сепак, одлуката е донесена од страна на телото на Ватикан кое се занимава со прашања за недвижниот имот и објектите, па кардиналот Доменико Калгањо смета дека нема ништо спорно во одлуката. Во секој случај не очекувајте папата Франциско да јаде Биг Мек во скоро време.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com