Saturday, Jun 6, 2020
HomeДЕНЕШНАСветУтрово забележани земјотреси во Италија и Турција

Утрово забележани земјотреси во Италија и Турција

zemjotres1

Утринава серија на посилни земјотреси се регистрирани на територијата на Европа и Балканот. Пред пет минути земјотрес од 4 степени е почувствуван во Измир, Турција. Земјотреси со помал интензитет се почувствувани и во други делови од Турција, а се тресе и Италија.

Се стресе и Словенија. Потресот бил со магнитуда о 2,1 степени, со епицентар во Љубљана.