HomeАЈНШТАЈНИЈАКосмосУспешно лансирање на ракетата „Антарес“ (ВИДЕО)

Успешно лансирање на ракетата „Антарес“ (ВИДЕО)

По неуспешниот обид и експлозијата од пред две години, вчера во 00:45 часот по средноевропско време, НАСА успешно ја лансираше ракетата „Антарес“, произведена од компанијата „Орбитал АТК“.

Ракетата е висока 40 метри и тешка околу 280 тони. Нејзината основна задача е да пренесе намирници на Меѓународната всленска станица. Во капсулата „Сигнус“ се наоѓаат два тона храна, вода и други неопходни производи.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com