HomeДЕНЕШНАСветУраганот Метју ја однесе првата жртва во САД (ВИДЕО)

Ураганот Метју ја однесе првата жртва во САД (ВИДЕО)

205212386057f7bf4eee4cf815922987_v4_big

Во САД беше забележана првата жртва на ураганот Метју, кој го погоди брегот на Флдорида и предизвика смрт на една жена на возраст меѓу 50 и 60 години, соопштија и локалните власти. На жената и се слошило во нејзиниот дом во Сент Луси, во централниот дел на Флорида, а поради силниот ветар итната помош не успеала да стигне на време кај неа, изјавил портпаролката на пожарникарната служба Катрин Чејни.

„Не успеавме на време да стигнеме кај неа и таа за жал почина“, изјави Чејни. Силниот ураган Метју оваа недела направи голема штета на Карибите, каде во Хаити починаа најмалку 400 лица, а во Доминиканската Репулбика животот го загубија четири лица.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com