HomeДЕНЕШНАПолитикаУправниот суд ги одби тужбите од партиите со спорни листи

Управниот суд ги одби тужбите од партиите со спорни листи

Управниот суд на Република Македонија ги одби сите тужби поднесени од Социјалдемократската партија на Македонија (СДПМ) и Народното движење за Македонија (НДП) во врска со кандидатските листи за претстојните предвремени парламентарни избори на 11 декември. Партиите поднесоа тужби до Управниот суд откако Државната изборна комисија ги отфрли сите кандидатски листи поднесени од двете партии поради недостатоци и недоследности.

Од понеделник почнува дваесетдневната изборна кампања која ќе заврши на 9 декември. Партиите и коалициите веќе се подготвуваат за митинзи и средби со граѓани. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ кампањата ќе ја започне традиционално во Охрид, а СДСМ и коалициските партии во Прилеп.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com