HomeДЕНЕШНАСветУништена уште една болница во Алепо

Уништена уште една болница во Алепо

In this frame grab provided by Russian Defence Ministry press service, Russian long range bomber Tu-22M3 flies during an air strike over Aleppo region of Syria on Tuesday, Aug. 16, 2016. Russia's Defense Ministry said on Tuesday Russian warplanes have taken off from a base in Iran to target Islamic State fighters in Syria. (Russian Defence Ministry Press Service photo via AP)

Руските воени авиони и владините сириски поддржувачи продолжуваат со воздушните напади на областите во Алепо кои се под контрола на сепаратистите. Бунтовниците и хуманитарните работници обвинуваат дека во нападите уништиле една од главните болници во градот при што загинале најмалку два пациенти.

Во меѓувреме Русија ги услови САД да не ги напаѓаат сириските владини сили оти тоа би водело до “страшни,тектонски последици не само” во Сирија “туку и целосно во регионот”.

Портпаролот на руското министерство за надворешни работи Марија Захарова исто така предупреди дека промената на режимот во Сирија ќе остави празнина која терористите брзо ќе ја пополнат.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com