HomeРЕФЛЕКТОРФилмУкрадена главата на режисерот Mурнау од семејната гробница

Украдена главата на режисерот Mурнау од семејната гробница

Главата на германскиот режисер Фридрих Вилхем Мурнау, режисер на антологискиот нем филм „Носферату – Симфонија на ужасот“, ремек-дело на германскиот експресионизам, е украдена од семејната гробница, изјави вчера управникот на гробиштата Штахндорх, кај Берлин.

Целта на сторителите биле само посмртните останки на режисерот. Во гробницата се наоѓаат и посмртните останки и на неговите браќа, а тие се недопрени, јавила германската агенција ДПА. Kако што пренесува германскиот весник „Билт“, управникот на гробиштата Олаф Ихлефелт рекол дека кражбата се случила меѓу 4 и 12 јули.

– Претпоставувам дека вратата на гробницата е отворена со метална жица – рекол тој и додал дека бил многу шокиран кога откриле дека недостига главата на режисерот. Мурнау (1888-1931 година) бил еден од најпознатите претставници на експресионизмот во филмската уметност, кој тогаш применувал нови концепти со употреба на камера и монтажа кои сам ги развил.

Најпознат е по хорор-филмот „Носферату – Симфонија на ужасот“ од 1922 година, кој е обработка на романот „Дракула“ од Брем Стокер. Главните улоги ги играле: Макс Шрек, Густав фон Вангенејм и Грета Шројдер.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com