HomeДЕНЕШНАСветУбиен значаен командант на ИСИС, ирачките сили пред голема победа

Убиен значаен командант на ИСИС, ирачките сили пред голема победа

abu-hamza-convicted-us-terrorism-charges

Ирачките воени сили помогнати со коалиционите партнери успеале да го ликвидираат Абу Хамза во областа Хамам ал-Алил кој е еден од најзначајните за џихадистичката терористичка организација, кој стоеше зад организирање на самобуиствени напади врз непријателските позиции.

Командантот на ИСИС, Абу Хамза, со потекло од Алжир, бил убиен од силите на ирачката Влада кои во неделата воспоставиле контрола над новиот дел од Мосул и се очекува да продолжат уште пожестоко врз целата структура на терористите.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com