Tuesday, Aug 11, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈФудбалТурскиот гигант Фенербахче се соочи со казна од 7.5 милиони евра

Турскиот гигант Фенербахче се соочи со казна од 7.5 милиони евра

Турскиот фудбалски клуб Фенербахче се соочи со казна од 7.5 милиони евра поради непочитување на финансискиот фер-плеј, која му беше изречена од страна на УЕФА. Фенербахче е трет во низата на турски гиганти кои оваа сезона заработија казна поради непочитување на финансискиот фер-плеј.

Галатасарај и Бешикташ, кој мораше да плати парична казна од милиона евра беа клубовите кои исто така беа санкционирани од УЕФА поради оваа прилчина. Покрај паричната казна, Фенербахче ќе мора во европските натпреварувања наредната сезона да регистрира само 22 играчи.