HomeДЕНЕШНАСветТурција: Упасени пет курдски екстремисти

Турција: Упасени пет курдски екстремисти

Riot police detain lawyers who came to support the families of mine accident victims in Soma, Turkey, Saturday, May 17, 2014. Turkey's Energy Minister Taner Yildiz said Saturday that crews had found more bodies overnight, raising the death toll to 301. An explosion and fire at a coal mine in Soma, some 250 kilometers (155 miles) south of Istanbul, killed hundreds of workers in one of the worst mining disasters in Turkish history. (AP Photo/Emrah Gurel)

Под сомнениие дека планирале низа на бомбашки напади во Адана, на југ од Турција, полицијата упасила пет курдски екстремисти, пренесе агенцијата „Анадолија“. Мета на напад на уапсените, како што се верува, биле аеродромот, зградата на локалните власти и главната полициска станица.

Осомничените, меѓу кои и еден студент, биле научени да раководат со експлозив во сирискиот град Кобанеу. Напорите на воспоставување на мир меѓу властите и Работничката партија Курдистан пропаднале минатото лето, од кога повторно било засилено насилството во југоисточниот турски регион кој претежно е населен од Курди.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com