HomeДЕНЕШНАСветТрамп ја именуваше Ники Хејли за нов амсадор на САД во ОН

Трамп ја именуваше Ники Хејли за нов амсадор на САД во ОН

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ја избра гувернерката на државата Јужна Каролина, Ники Хејли за амбасадор на САД во ОН, изјави денеска неговиот преоден тим.

„Гувернерот Хејли се докажала како човек кој може да ги зближува луѓето, без оглед на нивното потекло или партиска припадност, за да постигнува напредок во важни политики за подобрување на својата држава и нашата земја“, прокоментира Трамп во соопштението, со кое го објави нејзиното назначување . Според него, таа би била „голем лидер“, кој ќеја претставува САД на светската сцена.

44-годишната републиканката е ќерка на индиски мигранти и е истакнат поборник за толеранција. Токму поради тоа таа на неколку настапи го критикуваше Доналд Трамп за време на предизборната кампања поради неговите остри изјави по прашањето за илегалните мигранти.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com