HomeДЕНЕШНАСветТоблероне ги „стопи“ врвовите и го навлече гневот на љубителите на чоколадо

Тоблероне ги „стопи“ врвовите и го навлече гневот на љубителите на чоколадо

Препознатливото чоколадо Тоблероне го промени обликот по одлуката која ја донесе американската компанија Монделез Интернешнл и со тоа веднаш го навлече гневот на купувачите кои беснеат на социјалните мрежи. Растојанието меѓу врвовите ќе биде намалено со тоа што ќе се намали и вкупната тежина од 400 на 360 грама.

toblerone

Од компанијата наведуваат дека поради изгласувањето на Брегзит во Велика Британија се соочуваат со поголеми трошоци и одлуката била помеѓу зголемување на цената или пак намалување на тежината на Тоблероното, но во секој случај самите си нанесоа голема штета во јавниот углед.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com