HomeДЕНЕШНАРепубликаТетовци масовно бараат чист воздух

Тетовци масовно бараат чист воздух

Во Тетово втор ден по ред се протестира поради загадениот воздух. Тетовци денеска во голем број се собраа и маршираа низ градот. Тие властите бараат итни мерки за намалување на штетните состојки во воздухот, кои во вечераните часови се и до 20 пати над дозволеното.

Според нив, аерозагадувањето во градот е последица од лошите еколошки политики на власта и на општината на чело со градоначалничката Теута Арифи. Веднаш да запре производството во „Југохром“ се додека не се постават филтри за прочистување, депонијата да се дислоцира под итно и да се воведе режим во сообраќајот. Ова се трите барања што во вид на ултиматум се упатени до општинските и централните власти.

Аријанит Џафери од граѓанското еколошко движење „Еко Герила“ пренесе и рокови за исполнување на барањата. „Бараме конкретните мерки да се спроведат до 25 декември до полноќ. До тогаш е нашата толеранција, потоа ќе преземеме поригорозни мерки, блокади на сообраќајници, масовно собирање во Скопје, а ќе преземеме и други мерки за да го заштитиме населението од отровите“, рече Џафери и побара да се откријат причинителите, а Општината и државата да ги исполнат уставните обврски.

„Оваа Влада не не гледа како луѓе, туку како гласачки ливчиња. Ниту Владата, ниту Општината сторија нешто, а тоа услови да се искачиме на прво место како најзагаден град во светот“, потенцираше Џафери.

На насобраните граѓани им се обрати и Елмедина Абдулаи од здружението „Мајка и дете која рече дека нив не ги интересира кој е на власт, туку дека се загрижени за сопственото, но посебно за здравјето на децата и затоа тие на ваков начин бараат одговорност од надлежните. Третоодделенката, пак, Агнеса Ибраими порача дека учениците сакаат да одат на училиште, а не да бидат на улица.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com