Monday, Jun 18, 2018
HomeДЕНЕШНАЦрна хроникаТешко повреден пожарникар во обид да изгасне опжарена куќа

Тешко повреден пожарникар во обид да изгасне опжарена куќа

Пожар избувна попладнево во куќа во Радовиш. Целосно е изгорен вториот кат и кровната конструкција на куќа на улица „Партизанска“. При гаснењето на пожарот тешко е повреден и еден пожарникар, кој има скршеници на ногата, по што е хоспитализиран во Клиничка болница-Штип, а поради сериозноста на повредите е испратен на Клиниките во Скопје.

Командирот на ТППЕ- Радовиш, Ѓеро Коцев вели дека од страна на соседи е пријавен пожарот во 13 часот и 50 минути, а сопственикот на куќата не бил дома.

– Во гаснењето на пожарот учествуваме девет пожарникари со три противпожарни возила, пламените jaзици брзо се ширеа, бидејќи куќата е изградена од трска. Според увидот, кој е направен пожарот настанал најверојатно од компјутерот, а потоа се проширил на завесата и на останатат покуќнина, вели Коцев.

Додаде дека при интервенцијата, пожарникарите успеале да ја спасат и соседната куќа, чија кровна конструкција била на само неколку метри од опожарената куќа.