Tuesday, Apr 24, 2018
HomeДЕНЕШНАРегионТерористи минираа гасовод во источна Турција

Терористи минираа гасовод во источна Турција

Дел од гасоводот во окугот Агра, во источна Турција бил цел на терористички напад, јавија турски медиуми. Причината за експлозијата на магистрален гасовод во турската провинција Агри е саботажа, се вели во соопштението на министерот за енергетика и природни ресурси на Турција Танер Јилдиз, пренесоа агенциите. Предизвикан бил голем пожар кој навреме е изгаснат. Преносот на гас низ системот е прекинат, се додава во извештаите на медиумите во Турција.