HomeДЕНЕШНАЦрна хроникаТажна вест: Почина Ратка Чоревска, доајенот на македонското актерство

Тажна вест: Почина Ратка Чоревска, доајенот на македонското актерство

Голема тага. Ратка Чоревска доајенот на македонското актерство почина во Битола. Родена е во Штип 1924 година. Беше дел од многу театарски ансамби во Македонија, со својата актерска моќ имавме можност и чест да ја гледаме и во играни филмови.

Нејзиниот ангажман во Битолскиот народен театар ќе остане запаметен по многу улоги. Точно 44 години беше дел од ансамблот на битолскиот народен театар. Добитник е на многу награди и признанија, а во 2010 година ја доби наградата за животно дело на фестивалот Војдан Чернодрински во Прилеп. Ова е нејзиното последно интервју.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com