Thursday, Jul 9, 2020
HomePosts Tagged "Зигмар Габриел"

Македонската влада направи импресивен почеток со поставувањето на своите приоритети на прашањата со соседите, на амбициозните реформски проекти и на позитивните чекори, истакнал министерот за надворешни работи на Германја, Зигмар Габриел, на денешната средба со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, во Берлин, се наведува

Read More

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска ќе престојува во еднодневна работна посета на Берлин, на покана на шефот на германската дипломатија, Зигмар Габриел. На средбата, како што соопштија од македонското МНР, се очекува да бидат разменети мислења за понатамошно интензивирање на политичкиот дијалог, како и

Read More

Министерот за надворешни работи Никола Димитров за време на посетата на Берлин, на 6 септмеври, ќе побара Германија и Европската Унија да и помогнат на Македонија целосно да ја реализира евроатлантската интеграција. – Ова е шанса и за ЕУ и за Германија да покажат дека не

Read More

Изборите во Германија се референдум за тоа дали земјата ќе се приклучи кон „лудилото за вооружување“ на американскиот претседател Доналд Трамп, смета лидерот на германската Социјалдемократска партија, Зигмар Габриел, кој е и германски министер за надворешни работи. Тој ја обвини канцеларката Ангела Меркел дека му се

Read More

„Денеска Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија потпишаа историски договор за добрососедство во Скопје. Го поздравувам многу тоа што по многу години безуспешни преговори, се најде консензуално решение на отворените прашања. Со тоа двете држави испраќаат важен сигнал за успешна билатерална, но и регионална соработка

Read More

Во најновото интервју за весникот „Билд“,  германскиот министер за економија Зигмар Габриел им најави на европските земји кои не ја делат солидарноста како европска вредност да не очекуваат европски пари. „Додека мојата земја отвора училишта, и домови за бегалските семејства, други земји поставуваат бодликава жица на своите

Read More