Thursday, May 28, 2020
HomePosts Tagged "земјиште"

Најмалку 27 луѓе се затрупани во лизгање на земјиште поттикнато од поројните дождови во областа Понорого, на островот Јава, соопштија во сабота наутро индонезиските власти. Локалната полиција, повикувајќи се на сведоштва на селаните, објави дека исчезнале најмалку 38 луѓе, пренесува AP. Според наводите на владината Агенција

Read More

Неколку десетици земјоделци од Општина Петровец го блокираа сообраќајот во 10 часот утрово. Како што велат тие се назадоволни од распределбата на земјоделското земјиште во општината. Велат дека наместо кај вистинските земјоделци земјиштето завршило во фирми блиски до власта. Дел од агроекспертите и земјоделците повикувајќи се

Read More

Монсунски дождови поредизвикаа лизгање на земјиште при што загинаа 15 луѓе во западен Непал, соопшти Министерството за внатрешни работи. Лизгањето на земјиште било во две села во близина на туристичкиот град Покхар, 125 км. западно од Катманду. Најмалку 22 куќи се уништени. Владата стравува дека двата

Read More